HAYATA TUTUNUN

Emniyet kemerinin faydaları

Çarpma etkisinin vücutta tek bir noktaya değil, farklı noktalara dağılmasını sağlar, Çarpma anında araç içindeki kişilerin koltuktan fırlamasını engeller, Baş, göğüs ve omurilik gibi hassas organların araç içinde bir yere çarpmasını önler, Hafif kazalardaki ciddi yaralanmaların önüne geçer.

Emniyet kemerini kullanmayan kişiler ise hayatını kaybedebiliyor veya ciddi tehlikelerle karşı karşıya kalabiliyor. Emniyet kemeri kullanılmadığında kişiler çarpmanın etkisiyle zarar görebilecekleri gibi araç dışına da savrulabilir. Üstelik bu durumda zarar gören sadece sürücüler olmayabilir.

Emniyet kemeri ne kadar işe yarar?
Sabit noktalar arasında gerilen emniyet kemeri arabanın çarpma etkisinin vücudun daha güçlü bölgelerine yönlendirilmesini sağlar. Emniyet kemeri takan kişide, çarpmanın etkisiyle oluşan kuvvet, vücutta tek bir noktada toplanmaz. Kemer sayesinde darbenin etkisi dağılır. Böylelikle baş ve omurilik koruma altına alınır.

Emniyet kemeri takmak hayat kurtarır mı neden?

İleri düzey araştırmalarda arka koltukta emniyet kemeri kullanımının, arka koltukta meydana gelen ölüm ve yaralanmaların 2/3'nün ve ön koltukta ölümlerin ise % 6'sını önlediği saptanmıştır. Bütün ağır yaralanmalarda ise, arka koltuk emniyet kemerleri yaralanmanın şiddetini % 50 oranında azaltmaktadır.

Trafikte emniyet kemeri denetimini kim yapar?
Belli bir bölgedeki trafik denetimini yapmakla görevli birimler, Emniyet Genel Müdürlüğü'ne bağlı Trafik Polisleri, Jandarma Genel Komutanlığı'na bağlı Trafik Birimleri, belediyelere bağlı Trafik Zabıtaları ya da bazı kampüs, site vb. alanlarda özel güvenlik ya da trafik görevlilerinden oluşabilir.

Kemer cezası ne kadar 2022?

Ve şerit ihlalleri trafik cezasına dönüştürülür. 2022 yılı trafik cezaları güncellendi. Bu nedenle 2022 yılı itibari ile uygunsuz emniyet kemeri kullanımının cezası 1.823 TL'dir. Ayrıca cezayı 15 gün içinde öderseniz indirimli olarak ödersiniz. Yani diğer cezalar gibi %25 indirimli ödeyebilirsiniz.