TAVAN VİNÇ OPERATÖR BELGESİ

İş Makineleri (Kaldırma, Taşıma Raylı Sistem Tavan Vinci) Tipi İş Makinesi Kullanımı Operatörlük Eğitimi:

Kaldırma, Taşıma Raylı Sistem Tavan Vinç Operatörü Kimdir?
Vinç Operatörü; Kaldırma, Taşıma Raylı Sistem Tavan Vinci yaptığı iş ve özelliğe uygun emniyetli ve verimli bir şekilde kullanan, Kaldırma, Taşıma Raylı Sistem Tavan Vincinin çalışma öncesi ve çalışma sonrası kontrol, bakım ve ayarlarını yapabilen Operatörlük Belgesine sahip nitelikli kişidir.
 
Kaldırma, Taşıma Raylı Sistem Tavan Vinci Operatörlük Belgesinin yasal dayanağı nedir?
Kaldırma, Taşıma Raylı Sistem Tavan Vinci Kurs Programı 05/04/2011 tarih ve 29 sayılı karar ile çerçeve programı kabul edilmiştir.
 
Yeni çıkan İş Sağlığı ve Kanun kapsamında Tavan Vinci Kullanıcıları Kaldırma, Taşıma Raylı Sistem Tavan Vinci Operatörlük Belgesi almak zorundadır.
 
İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliğine göre "Kaldırma ve/veya iletme araçları  Standartlarda süre belirtilmemişse Kontrol periyodu (azami süre)1 Yıldır" denmektedir. Kontrole gelen İNSPECTOR' ler (denetçiler) tavan vinç kullanıcılarına Operatörlük Belgesi sormaktadır.
 
İş Güvenliği Uzmanları' da firmalarda Risk değerlendirme yaparken tavan vinç kullanıcılarının Operatörlük Belgesi almak zorunda olduğunu söylemektedir.
 
Çalışma Bakanlığından gelen İş Müfettişleri' de tavan vinç kullanıcılarına Operatörlük Belgesi sormaktadır.
 
Vinç Operatörü; Milli Eğitim Bakanlığı’ndan onaylı Operatör Belgesine sahip olmalıdır. Herhangi bir kaza anında bütün sorumluluklar operatöre aittir. Operatör Belgesine sahip olmayan kişi yasal olarak iş makinesini kullanamaz. Bu tür elemanları çalıştıran işverenler 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu hükümlerine göre suçlu sayılırlar. 
 
Kaldırma, Taşıma Raylı Sistem Tavan Vinci Operatörlük Belgesi Nereden alınır?
Kaldırma, Taşıma Raylı Sistem Tavan Vinci Operatörlük Belgesi Milli Eğitim Bakanlığına bağlı 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu kapsamında bulunan ve Kaldırma, Taşıma Raylı Sistem Tavan Vinci programını uygulamak üzere gerekli donanım, teçhizat bulunan ve gerekli uzman öğreticileri görevlendirmiş olan Özel Uzmanlar İş Makinaları ve Operatörlük Kursundan alınır.
 
Operatörlük Kurslarına Başvuru Yapmak İçin Gerekli Şartlar ve Hazırlanması Gereken Evraklar;
1.    Nüfus Cüzdan Fotokopisi; Yaş şartı: 18 yaşını bitirmiş
 
2.    5 adet Fotoğraf 
 
3.    Öğrenim Belgesi; Öğrenim şartı: En az ilköğretim okulu mezunu (1997 yılından önce mezun olanların ilkokul mezunu) olmak,
 
4.    Sağlık Raporu; Sağlık Şartları: Operatörlük yapmasında engel olmadığına dair sağlık raporu "G sınıfı sürücü olur" veya "İş Makinesi Kullanabilir" ibaresi yazacak,
 
5.    Cumhuriyet Savcılığı Belgesi: Adli sicil kaydının bulunmadığına dair; Adli Sicil Belgesi.
 
Operatörlük Belgesinde ne yazacak?
Kurs sonunda yapılacak yazılı ve uygulama sınavında başarılı olan kursiyere “İş Makineleri (Kaldırma, Taşıma Raylı Sistem Tavan Vinci) Operatörlüğü Sertifikası” verilir. Uygulama sınavında başarısız olanlara bir sınav hakkı daha tanınacaktır.
 
Tavan Vinci Operatörlük Belgesini G sınıfı Sürücü Belgesine Çevirmeli miyim?
G sınıfı Sürücü Belgesi Karayolları Trafik Kanununa göre Karayolunda hareket edecek araçları kullanmak için gerekli olan bir belgedir. Tavan vinçleri şantiye alanları ve firma içlerinde kullanıldığı için sertifikanın alınması ve özlük dosyasında saklanması yeterli olacaktır. 
Bunun yanında bazı firmalar Kaldırma, Taşıma Raylı Sistem Tavan Vinci Operatörlük Belgesi ehliyete işlenmesini istemektedir.

  • (0274) 216 54 46
  • (0533) 629 66 60
  • info@yalcinsurucukursu.com