OTO KURTARICI OPERATÖR BELGESİ

İş Kamyonu (Araç Kurtarma - Çekme - Taşıma) Operatörü; İş Kamyonu (Araç Kurtarma - Çekme - Taşıma) Tipi İş Makinesinin yaptığı iş ve özelliğe uygun emniyetli ve verimli bir şekilde kullanan, İş Kamyonu (Araç Kurtarma - Çekme - Taşıma) Tipi İş Makinesinin çalışma öncesi ve çalışma sonrası kontrol, bakım ve ayarlarını yapabilen Operatörlük Belgesine sahip nitelikli kişidir. Oto Kurtarıcı Operatörü Ehliyeti bu türde iş makinasını trafikte ve kapalı yada açık saha içinde yasal olarak kullanabilmeniz için verilen eğitimler sonrasında yapılan sınav sonucu verilen iş makinası ehliyetidir.

Oto Kurtarıcı Operatörü Ehliyeti Nasıl alınır ?
Oto Kurtarıcı Ehliyeti yani bilinen adıyla Operatörlük Belgesi almak için öncelikle bir İş Makinası Kursuna kaydolmak gerekmektedir. Operatörlük Belgesi hangi aracı kullanacağınıza göre değiştir ve uygun araca operatörlük belgesini almanız gerekmektedir. Kursun Milli Eğitim Bakanlığı onaylı olması gerekir.

Kursa kaydolduktan sonra gerekli direksiyon ve teorik eğitimleri tamamlanır ve belli bir gruba dahil edilirsiniz. İlgili tarihte bir pazar günü test ve direksiyon sınavına girmeniz gereklidir.

Oto Kurtarıcımızla direksiyon sınavına da tabi tutulursunuz. Eğer Oto Kurtarıcıyı emniyetli bir şekilde kullanabilirseniz sınavda başarılı olup Operatörlük Belgenizi almaya hak kazanırsınız.

Herhangi bir ehliyetiniz yok ve Oto Kurtarıcı kullanmak istiyorsanız Kamyon Ehliyeti de almanız gerekmektedir.

Oto Kurtarıcı Operatörü ehliyeti nereden alınır?
Oto Kurtarıcı Operatörü Ehliyeti olan m.e.b onaylı herhangi bir kurstan alabilirsiniz. 

Oto Kurtarıcı operatörü Kimdir? Oto Kurtarıcı eğitimi nasıl alınır?
Oto Kurtarıcı Operatörü, kendi başına ve belirli bir süre içerisinde, oto kurtarıcı kullanarak, çeşitli yükleri emniyetli bir şekilde yükleme, boşaltma, bakım ve kontrolünü yapma bilgi ve becerisine sahip nitelikli kişidir. Operatör, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan onaylı operatör belgesine sahip olmalıdır. Herhangi bir kaza anında bütün sorumluluklar operatöre rücu eder. Operatör belgesine sahip olmayan kişi yasal olarak oto kurtarıcı iş makinesini kullanamaz. Bu tür elemanları çalıştıran işverenler yasa gereği 7/7583 Sayılı İş Emniyeti ve İş Güvenliği Tüzüğü ve 1475 Sayılı iş Kanunu hükümlerine göre suçlu sayılırlar.

Araç Kurtarma- Çekme- Taşıma Operatörlük Belgesi Hangi Sınıftır?

İş makineleri için gerekli olan ehliyet sınıfı G sınıfıdır. Araç kurtarma- çekme- taşıma iş makinesinin trafikte kullanılması halinde ehliyete işletme zorunluluğu bulunmaktadır. Trafiğe çıkılmayan kullanımlarda operatörlük belgesi yeterli olmaktadır. İş makinesi ehliyeti ya da operatörlük belgesini alabilmek için bu belgeyi verebilme yetkisine sahip kurumlardan eğitimini almalısınız ve başarılı olmanız durumunda operatörlük belgenizi almalısınız. Belgenizi aldıktan sonra ehliyete işletmek için Nüfus Müdürlüğü’ne gitmelisiniz.

İş makinesi ehliyetleri ya da operatörlük belgeleri, yalnızca iş makinesi operatörlük belgesi ya da operatörlüğü için yeterlilik belgesine sahip kurumlar tarafından verilmektedir.

Araç Kurtarma- Çekme- Taşıma Operatörlük Belgesi Yaş Sınırı
İş makineleri için gerekli olan G sınıfı ehliyete sahip olabilmek için 18 yaş sınırını geçmek gerekmektedir. Yani 19 yaşından gün almış olmak gerekmektedir. 18 yaşını doldurmamış olanların G sınıfı ehliyet ya da operatörlük başvuruları geçersiz sayılmaktadır. Ayrıca araç kurtarma- çekme- taşıma operatörlüğü için yaş dışında gerekli olan birkaç önemli husus daha vardır. Araç kurtarma- çekme- taşıma operatörlük belgesi için yaş dışında gerekli diğer belge ve durumlar için bir alt başlıktaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

Araç Kurtarma- Çekme- Taşıma Operatörlük Belgesi Kimler Alabilir?
Araç kurtarma- çekme- taşıma operatörlük belgesi ya da ehliyetini almak için başvuracak olan kursiyerlerden istenen bazı ön şartlar bulunmaktadır. Bu şartları sağlamanız durumunda operatörlük belgenizi alabilmek için gerekli kurumlara başvuru yapabilirsiniz. Gerekli şartların sağlanmadığı durumlarda ise ehliyet ya da operatörlük başvurusu geçerli sayılmamaktadır. Araç kurtarma- çekme- taşıma operatörlüğü belgesi için başvuru yapacak olanların sahip olması gereken şartlar ise şunlardır;

18 yaşını doldurmuş ve 19 yaşından gün almış olmalısınız.
En az ilköğretim okulundan mezun olmalısınız.
Ehliyet alınmasıyla ilgili sakıncalı bulunan Türk Ceza Kanunu maddelerinden hüküm giymemiş olmalısınız.
Sağlığınızın iş makinesi kullanımına uygun olması gerekmektedir.
Adli sicil kaydınızın bulunmaması yani temiz olması gerekmektedir.

Araç Kurtarma- Çekme- Taşıma Operatörlük Belgesi Gerekli Belgeler Nelerdir?

Araç kurtarma- çekme- taşıma iş makinesi operatörlük belgesi için gerekli olan belgelerden bahsedeceğiz. Bunun için öncelikli olarak yaş sınırı ve kişide bulunması gereken belirli şartlar bulunmaktadır. Bu şartları sağlamanız halinde hazırladığınız evraklarla sürücü kursumuza kaydınızı yaptırabilirsiniz. Şartlarla ilgili detaylı bilgiyi bu belgeyi ya da operatörlük belgesi kimlerin alabileceğini anlattığımız başlığımız altında bulabilirsiniz. Şartları sağlamanız durumunda sürücü kursumuza kaydınız için gerekli evraklar ise şunlardır;

  • Sağlık raporu,
  • Mezuniyet belgesi,
  • Biyometrik fotoğraf (6 adet),
  • Sabıka kaydı.

Yukarıdaki belgelerle birlikte yaş ve diğer şartları sağlamanız halinde kurumumuza başvuru yaptığınızda araç kurtarma- çekme- taşıma operatörlüğü belgenizi alabilmeniz için kaydınızı oluşturmaktayız.

  • (0274) 216 54 46
  • (0533) 629 66 60
  • info@yalcinsurucukursu.com