LODER OPERATÖR BELGESİ

Kazıma ve Yükleme (Yükleyici (Loder)) İş Makinesi  Operatörü Yetiştirme Kursu, Operatörlük Eğitimi : 

Kazıma ve Yükleme (Yükleyici (Loder)) İş Makinesi Operatörü Kimdir?

Loder Operatörü; Kazıma ve Yükleme (Loder) Tipi İş Makinesinin yaptığı iş ve özelliğe uygun emniyetli ve verimli bir şekilde kullanan, Kazıma ve Yükleme (Yükleyici (Loder) Tipi İş Makinesinin  çalışma öncesi ve çalışma sonrası kontrol, bakım ve ayarlarını yapabilen Operatörlük Belgesine sahip nitelikli kişidir.

Kazıma ve Yükleme (Yükleyici (Loder)) İş Makinesi Kullanımı Operatörlük Belgesinin yasal dayanağı nedir?

Kazıma ve Yükleme (Yükleyici (Loder)) Tipi İş Makinesi Kurs Programı 17/06/2009 tarih ve 73 sayılı karar ile çerçeve programı kabul edilmiştir.

Yeni çıkan İş Sağlığı ve Kanun kapsamında Loder Kullanıcıları Kazıma ve Yükleme (Yükleyici (Loder)) Tipi İş Makinesi Operatörlük Belgesi almak zorundadır.

İş Güvenliği Uzmanları´da firmalarda Risk değerlendirme yaparken Loder kullanıcılarının Operatörlük Belgesi almak zorunda olduğunu söylemektedir.

Çalışma Bakanlığından gelen İş Müfettişleri´de Loder kullanıcılarına Operatörlük Belgesi sormaktadır.

Kiralık bir Loderiniz varsa kiralamak istediğiniz firma, şantiye size Loder Operatörlük Belgesi sormaktadır.

Karayolunda hareket eden Loder kullanıcıları´da Karayolu Trafik Mevzuatı gereği Loder Operatörlük belgesi almak zorundalar.

Loder Operatörü; Milli Eğitim Bakanlığı’ndan onaylı Operatör Belgesine sahip olmalıdır. Herhangi bir kaza anında bütün sorumluluklar operatöre aittir. Operatör Belgesine sahip olmayan kişi yasal olarak iş makinesini kullanamaz. Bu tür elemanları çalıştıran işverenler 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu hükümlerine göre suçlu sayılırlar.

Karayolları Trafik Kanunu Madde 36´da; Motorlu araçların, Sürücü belgesi olmayan kişiler tarafından karayollarında sürülmesi ve sürülmesine izin verilmesi yasaktır.

Kazıma ve Yükleme (Yükleyici (Loder)) İş Makinesi  Kullanımı Operatörlük Belgesi Nereden alınır?

Kazıma ve Yükleme (Yükleyici (Loder)) Tipi İş Makinesi Operatörlük Belgesi Milli Eğitim Bakanlığına bağlı 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu kapsamında bulunan ve azıma ve Yükleme (Yükleyici (Loder)) Tipi İş Makinesi  programını uygulamak üzere gerekli donanım, teçhizat bulunan ve gerekli uzman öğreticileri görevlendirmiş olan Özel Uzmanlar İş Makinaları ve Operatörlük Kursundan alınır.

Operatörlük Kurslarına Başvuru Yapmak İçin Gerekli Şartlar ve Hazırlanması Gereken Evraklar;

1.     Nüfus Cüzdan Fotokopisi; Yaş şartı: 18 yaşını bitirmiş

2.     5 adet Vesikalık Fotoğraf 

3.     Öğrenim Belgesi; Öğrenim şartı: En az ilköğretim okulu mezunu (1997 yılından önce mezun olanların ilkokul mezunu) olmak,

4.     Sağlık Raporu; Sağlık Şartları: Operatörlük yapmasında engel olmadığına dair sağlık raporu "G sınıfı sürücü olur" veya "İş Makinesi Kullanabilir" ibaresi yazacak,

5.     Cumhuriyet Savcılığı Belgesi: Adli sicil kaydının bulunmadığına dair; Adli Sicil Belgesi.

Loder Operatörlük Belgesini G sınıfı Sürücü Belgesine Çevirmeli miyim?

G sınıfı Sürücü Belgesi Karayolları Trafik Kanununa göre Karayolunda hareket edecek araçları kullanmak için gerekli olan bir belgedir. Kullandığınız Loder ile Karayoluna çıkacaksanız Ehliyetinize "G" sınıfı sürücü belgesi olarak işletmeniz gerekmektedir.

Loder Operatörü; Loder´i sadece şantiye alanları ve firma içlerinde kullanacağı zaman Operatörlük Belgesinin (sertifikanın) alınması ve özlük dosyasında saklanması yeterli olacaktır. 

Bunun yanında bazı firmalar Loder Operatörünün Loderi şantiye alanları ve firma içlerinde kullanacak olasalar bile, K


Kazıma ve Yükleme (Yükleyici (Loder)) İş Makinesi Operatörlük Belgesinin ehliyete işlenmesini istemektedir.

Çalışma Bakanlığından gelen İş Müfettişleri´de Loder kullanıcılarına Operatörlük Belgesi sormaktadır. 

Ehliyetiniz Varsa; Operatörlük Belgesini sürücü belgesine "G" sınıfı olarak işletebilirsiniz.
Ehliyetiniz Yok sa; Operatörlük belgesi aldıktan sonra Trafik ve İlkyardım sınavına girmek şartıyla "G" sınıfı sürücü belgesi alabilirsiniz.

Karayolunda ise Loder kullanıcılara Trafik Memurları G sınıfı sürücü belgesini sormaktadır.

  • (0274) 216 54 46
  • (0533) 629 66 60
  • info@yalcinsurucukursu.com