DİREKSİYON SAATİ

RESMİ DİREKSİYON DERSİ EĞİTİMİ KAÇ SAATTİR?

Direksiyon eğitimlerinin tam alınması çok önemli bir konudur. Çünkü aday resmi olarak belirtilen süreler boyunca eğitim alamayınca sınava tam olarak hazır olamıyor. Bu da haliyle adayda öz güven eksikliğine neden oluyor ve sürücü adayımız heyecanın etkisiyle de sınavdan kalıyor. Sürücü kursuyla anlaşma yapacağınız zaman alacağınız eğitimin kaç saat olacağını lütfen teyit ediniz. 

İLK DEFA EHLİYET ALACAKLAR İÇİN DİREKSİYON EĞİTİMİ DERS SAATLERİ NE KADAR?

a) “M”, “A1”, “A2”, “A (24 yaşını doldurup iki yıllık deneyim şartı aranmayan)” ve “B1” sınıfı sertifikalar için 12 saat,

b) “A” sınıfı sertifikalar için 6 saat,

c) “B” sınıfı sertifikalar için 14 saat,

ç) “D1” sınıfı sertifikalar için 7 saat,

d) “D” sınıfı sertifikalar için 14 saat,

e) “C1” sınıfı sertifikalar için 10 saat,

f) “C” sınıfı sertifikalar için 20 saat,

g) “BE”, “C1E”, “CE”, “D1E” ve “DE” sınıfı sertifikalar için 6 saat,

ğ) “F” sınıfı sertifikalar için 12 saattir.

Bunun yanında doğru anlaşılması gereken diğer bir konu ise "saat" kavramıdır. Yönetmeliği göre ifade edilen saat kavramı ders saati şekliyle anlaşılmalıdır. Bir ders saati toplam 50 dakikadır. Aday 40 dakika araç sürerek 10 dakika istirahat etmesi gerekmektedir. 

EHLİYETLERİNE SINIF EKLEYENLERİN DİREKSİYON DERSLERİ KAÇ SAATTİR?

Bir sertifikası veya sürücü belgesi olup farklı bir sınıfa geçeceklerin 2022 Yılında uygulanacak direksiyon eğitimlerinin toplam kaç saat  olduğu alta bulunan tabloda listelenmiştir. Sürücü kursları yönetmeliğinde belirtilen sürelerde direksiyon eğitimlerinin tamamlanması zorunludur. 

direksiyon eğitim süreleri

SÜRÜCÜ KURSLARI YÖNETMELİĞİNDEN ALINMIŞTIR.

TABLO NASIL YORUMLANIR?

Tabloda önce dikey olarak bakınız. Sahip olduğunuz belgeyi seçiniz. Daha sonra almak istediğiniz belgeye yatay olarak bakınız. Örneğin B ehliyeti olan bir kişi BE' sınıfına geçerken toplam 6 saat direksiyon eğitimi alması gerekmektedir. 

Bu tablo sertifika değiştirilirken alınacak direksiyon eğitimlerini gösterdiği gibi, bir belgeye sahip bir kişinin geçebileceği diğer sertifika türünü de göstermektedir. Tabloyu biraz incelerseniz daha iyi anlayacaksınız.

  • (0274) 216 54 46
  • (0533) 629 66 60
  • info@yalcinsurucukursu.com